Jaunos šeimos svajonė – įsikurti gimtąjame kaime

22414731_334836943645822_1985197027_n-850x468Šiaulėnų seniūnijoje, Birietiškių kaime, gyvena jauna Žydrūno ir Ingridos Vileikių šeima, auginanti du mažus vaikučius. Jauni žmonės grįžo iš emigracijos Anglijoje turėdami svajonę įsikurti kaime, kad vaikai augtų ir gyventų Lietuvoje.

Nelengva naujakurių pradžia


„Mes niekada nenorėjome gyventi svetimoje šalyje, mūsų tikslas buvo Anglijoje užsidirbti pinigų ir grįžti gyventi į Lietuvą. Aišku, gyvendami užsienyje galėjome apsipirkti geresnėse parduotuvėse, galimybės buvo didesnės, tačiau į darbą kasdien eidavome sukandę dantis – taip norėjome kuo greičiau grįžti į Lietuvą“,- sakė Ingrida.

„Mes visada norėjome gyventi kaime, miestas visai netraukia. Visada svajojau dirbti tėvų ir senelio žemę, gyventi savo gimtajame kaime, kur praleista visa vaikystė bei jaunystė“,- žmonai Ingridai antrino Žydrūnas.

Už svetur užsidirbtus pinigus su giminaičių pagalba jauna šeima Žydrūno tėvų ir senelio žemėje pasistatė namą, netoliese nusipirko dar vieną sodybą ir pradėjo ūkininkauti.

„Nutariau auginti limuzinų veislės mėsinius galvijus – jie nereiklūs maistui, telyčios lengvai veršiuojasi. Kaip jaunas ūkininkas 2016 m. prašiau ES paramos įsikūrimui, tačiau negavau. Parama man buvo suteikta tik šiemet, parašius dar vieną verslo planą – per kelis etapus bus išmokėta 40 tūkst. eurų“,- sakė ūkininkas Žydrūnas Vileikis.

Pasak jauno ūkininko,  paramą įsikūrimui gauti nelengva – kad nereikėtų imti paskolų, turi pats turėti apie 30 tūkst. eurų santaupų bei apie 30 hektarų žemės. Turėdamas mažiau žemės, gali nesurinkti reikiamo paramai gauti balų skaičiaus.

„Ši parama turbūt numatyta turtingų ūkininkų vaikams, kurie jau turi iš tėvų paveldėję žemės. Jaunam ūkininkui įsikurti šių lėšų – 40 tūkstančių eurų – tikrai nepakanka, nes reikėjo pirkti galvijus, dar pirkau traktorių. Galvijams ganytis bei šienauti pašarui reikia žemės, tad teko skolintis iš banko ir pirkti žemės – šiuo metu turiu 32 hektarus. Dar reikėjo apdrausti galvijus – vien už jų draudimą per metus sumoku apie 3 tūkst. eurų. Likusieji ES paramos pinigai bus pervesti, kai įrodysiu, kad iš ūkio gaunu pelno, tačiau pelnas bus tik kitais metais, kai parduosiu atvestus limuzinų veršelius“,- pasakojo jaunas ūkininkas Žydrūnas.

Pasak Žydrūno, jis vien tik dokumentų tvarkymui – gauti ES paramai, paskolos iš banko tvarkymui bei notarų dokumentams – išleido apie 15 tūkstančių eurų.

Ūkininkui dar reikia angaro, kur galėtų peržiemoti 26 mėsinių limuzinų banda, tačiau tai kol kas tik ateities perspektyvos – angarui įsigyti trūksta pinigų.

Šiemet nesulaukta ir tokio pelno, kaip tikėtasi, už kviečius – nelepino oro sąlygos, nedaug jų ūkininkas prikūlė.

„Kol kas dirbame ateičiai“


Jauna ūkininkų šeima besikurdama Birietiškių kaime dirba ne tiek  savo, kiek savo vaikų ateičiai.
„Kūrimosi pradžia labai sunki. Metus dienomis dirbau pas ūkininką, o savo ūkyje dirbdavau naktimis – numigdavau kelias valandas ir vėl kildavau į darbą. Toks režimas varginantis, tačiau labai reikėjo pinigų. Ir dabar neatsisakau padėti kaimynams, patalkinti. Viską darau dėl šeimos, nes šeima man svarbiausia šiame gyvenime“,- pasakojo Žydrūnas.

Ingrida dirbo Tyrulių pašte, tačiau jam užsidarius moteris liko be darbo.

Tėvams ūkyje dirbti padeda ir vaikai: kartu eina šerti galvijų, renka akmenis laukuose.

„Noriu, kad vaikai Lietuvoje turėtų stogą virš galvos, savo ūkį. Kol kas iš savo ūkio jokio pelno neturime, dirbame ateičiai. Noriu nusipirkti dar keturias telyčias, kad bandoje būtų 30 galvijų, reikėtų ir daugiau žemės“,- savo planais dalijosi Žydrūnas Vileikis.

Įspūdingai atrodanti mėsinių limuzinų banda ganosi pelkėtoje ganykloje – nereiklūs galvijai nuskabė augusius krūmus, gražiai „nušienavo“ ganyklą. Beje, galvijai pas šeimininką atbėga vos tik šis juos pašaukia. „Mano telyčios ir jautukas draugiški, pripratinau juos atbėgti vos pašaukus. Galvijus šeriu ekologiškais pašarais. Atvykę atstovai iš Nacionalinės mokėjimo agentūros mano galvijus įvertino labai gerai – jie puikiai išsivystę pagal savo amžių. Galvijai nebaikštūs, su jais reikia elgtis švelniai, pakalbinti“,- pasakojo ūkininkas.

Ūkininko planuose – bandos gausinimas ir prieauglio laukimas, iš kurio ateityje tikimasi neblogo pelno.

Tikimasi paramos

Nelengva jaunų ūkininkų Žydrūno ir Ingridos Vileikių kūrimosi Birietiškių kaime pradžia, tačiau turint entuziazmo bei lietuviško darbštumo visi sunkumai įveikiami.

Šiuo metu ūkininkų šeimą slegia skolos – bankai už paskolas prašo palūkanų. „Šiuo metu, kad išgyventume ir jaunas ūkis nežlugtų, mums reikėtų apie 40 tūkstančių eurų. Aš neprašau labdaros, už paskolą įkeisčiau nusipirktą  sodybą. Kai ūkis pradės duoti pelno, visas skolas palaipsniui padengsime. Gal mano ūkiu susidomėtų verslininkai ir sutiktų pagelbėti. Domėjausi Anglijos ūkininkų gyvenimu – kol ūkis neduoda pelno, ūkininkui bent 2 metams atidedami mokesčiai, nesmaugia bankai“,- sakė Žydrūnas.
Jauna šeima labai nenorėtų išvykti vėl į Angliją, nori gyventi ir vaikus auginti tik Lietuvoje, tik jauniems žmonėms sąlygos kol kas čia nelabai palankios.

„Manau, kad dabar šiai jaunai šeimai turėtų padėti valstybė – juk nedaug jaunų žmonių sugrįžta į Lietuvą ir savo ateitį sieja su kaimu“,- sakė  „Radviliškio verslininkų asociacijos“ vadovas Gediminas Lipnevičius.
Na, kol valstybė neskuba padėti naujakuriams, gal atsiras geranoriškų ūkininkų ar verslininkų, kurie padėtų įsikurti Žydrūno ir Ingridos šeimai Birietiškių kaime, Šiaulėnų seniūnijoje.

„Radviliškio krašto“ informacija

DSCF0390 DSCF0391 DSCF0393