Žūtbūtinis mūšis už išlikimą

IMG_4928Briuselyje ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis malšinti protestuotojai, tūkstančiais traktorių blokavę Belgijos sostinės gatves ir Europos Komisijos rūmus paskandinę tirštuose dūmuose, tą pačią dieną išgirdo: visų ES šalių žemdirbiams mestelėta 500 mln. eurų. Tūkstančius visos Bendrijos ūkininkų suvienijusio protesto organizatoriai paskubėjo pranešti, kad politikai į dugną besiritantiems ūkininkams atkišo finansinę išmaldą, o ne raktą krizei suvaldyti.

Dėl geopolitinių sprendimų, iš peties kirtusių ekonomikai, ūkininkai įstumti į giliausią per pastaruosius 20 metų duobę. Todėl vienkartinė injekcija neprikels mirštančių ūkių. Kokia parama pasieks Lietuvos ūkininkus, kol kas neaišku. Žemės ūkio ministerija prašo 32 mln. eurų nuostoliams padengti. Pieno gamintojų asociacija skaičiuoja, kad pieno ūkiams skubiai reikėtų bent jau dvigubai didesnės paramos.

Malšino ašarinėmis dujomis

„Mes nenorime karo, tačiau jis jau prasidėjo. Karą pradėjo politikai“, – rėžė vokiečių ūkininkų atstovas, pabrėždamas, kad žemdirbiai kariauja ne su policija, o su politikais, dėl kurių sprendimų žemės ūkio sektorių ištiko gili krizė.

Už kalbėtojų nugarų sproginėjo petardos, riaumojo traktoriai, liepsnojo šiaudų ritiniai, degė padangos.Įsisiautėję protestuotojai liejo srutas, rovė medžius, krūmus, lauė suoliukus ir metė juos į laužus, padegė elektros skydinę. Į už spygliuotos vielos išsirikiavusius policininkus skriejo šimtai kiaušinių.

Kiaušinių ataka tęsėsi gana ilgai, Belgijos policininkams liko tik šluostytis skydus. Nukentėjusiuosius nuo sprogusių petardų kolegos vedė į šoną. Kai protestuotojai pradėjo lupti ir mėtyti grindinio plytas, policininkai į darbą paleido vandens patranką ir ašarines dujas. Protestuotojai atsakydami įjungė šiaudų smulkinimo techniką ir paskandino policininkus šiauduose.

Įtampai augant, Belgijos policija greitai sulaukė pastiprinimo iš Nyderlandų, virš protestuotojų pradėjo grėsmingai sukti ratus policijos sraigtasparniai. Pranešama, kad keli policininkai buvo sužeisti, nukentėjo ir protestuotojai.

Lietuviai šoko ratelius

„Tokiame protesto mitinge dar neteko dalyvauti“, – sakė įspūdžių kupinas Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas, kartu su jaunaisiais kolegomis dalyvavęs pačiame įvykių epicentre prie spygliuotų vielų, kur ašarinių dujų ir vandens teko ir lietuvaičiams.

Vandens čiurkšlė perliejo ir europarlamentarą Bronį Ropę, atėjusį palaikyti protestuojančių tautiečių.

Mūsiškiai protestavo santūriai. Vieni iš pirmųjų pasirodę R. Šumano aikštėje priešais ES rūmus, lietuvaičiai šoko ratelius, dainavo dainas. Į ratelį įsuko ir vokiečių, prancūzų jaunuolius. Netrukus aikštę teko užleistikovingesniems protestuotojams. Jaunieji lietuviai tik aikčiojo matydami, kaip vakariečiai drąsiai atakuoja policininkus.

Be jaunųjų ūkininkųų, protestuoti į Briuselį atvažiavo ir Pieno gamintojų asociacijos (PGA), Lietuvos ūkininkų sąjungos, pieno gamintojų kooperatyvų, Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai, kurie ir buvo kelionės į Briuselį iniciatoriai ir organizatoriai. Beje, pastarieji pasigedo kitų žemdirbiškių organizacijų vadovų ir jų narių palaikymo ir paramos. Žemdirbius lydėjo ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas, protesto akcijoje dalyvavo ir ŽŪR l.e.p. direktorius Sigitas Dimaitis.

Ūkininkų problemas išklausyti spėjo ir žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, protesto dieną atskubėjusi į neeilinį ES žemės ūkio ministrų tarybos posėdį.

Nešiojo karstą

Belgijos policijos duomenimis, Briuselio gatvės užtvindė apie 7 tūkst. mitinguotojų, buvo atvaryta apie 2 tūkst. traktorių. Žemdirbius iš daugelio ES šalių į protesto akciją sukvietė dvi organizacijos: COPA-COGECA ir Europos pieno taryba. Pastaroji pasižymi maištingumu, todėl jos renginiuose nestinga drastiškų veiksmų. COPA- COGECA tikslų siekia daugiau diplomatinėmis priemonėmis.

Šįkart pagrindas į riešes peraugusiam protestui – neeilinis. Dėl Rusijos atsakomųjų importo draudimo piemonių užsidarė didžiulė šios šalies rinka, krito žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos, jos jau nepadengia gamybos sąnaudų.

Išskirtiniai sunkumai užgulė pieno sektorių, kur problemų padaugėjo ir dėl panaikintų pieno gamybos kvotų. Tūkstančiams ūkių iškilo bankroto grėsmė. Europiečiams, kurių ūkininkavimo tradicijos dažniausiai perduodamos iš kartos į kartą, tai – didžiulis šokas.

Protesto akcijos Briuselyjė išvakarėse prancūzai tūkstančius traktorių pasuko į Paryžių. Protesto mitingai nusirito ir per kitas ES šalis. Užsienio spaudoje buvo skelbta, kad palūžę fermeriai net pasirenka savižudybę.

Neatsitiktinai protestuotojai nešiojo tikrą karstą – jis simbolizavo pieno sektoriau mirtį. Ir mūsų protestuotojai prie karsto uždegė Lietuvos vėliavos spalvų žvakutę.

 

Informacija: 2015 m. rugsėjo 12 d. „Valstiečių laikraštis“ Nr. 74 (9506), žurnalistė Vida Tavorienė