Jaunieji ūkininkai pirmieji galės pretenduoti gauti paramą

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Apsisprendę savo ateitį sieti su žemės ūkiu būsimieji jaunieji ūkininkai savo idėjas galės pradėti įgyvendinti jau šį rugsėjį. Nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 31 d. bus renkamos paraiškos pagal, galima teigti, pačią populiariausią Lietuvos kaimo plėtros programos priemonę – „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“.

Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos laikotarpiu paskutinis paraiškų rinkimas pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ vyko 2012 m. birželio–liepos mėnesiais. Šia priemone spėjo pasinaudoti tik apie 100 pareiškėjų, visi kiti dėl lėšų trūkumo to padaryti nebegalėjo. Dėl šios priežasties 2014 m. paraiškas pagal šią priemonę nuspręsta rinkti iš tų fizinių asmenų, kurie ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą įregistravo ne ankščiau kaip 2012 m. rugpjūčio 1 d.

Jaunieji ūkininkai, norintys dalyvauti priemonėje paraiškos pateikimo dieną turi būti ne jaunesni nei 40 m. ir turi užpildyti bei Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikti paraišką, kurios formą galima rasti 2014 m. liepos 29 d. ŽŪM patvirtintame įsakyme (Nr. 3D-445).

Pirmoje paraiškos dalyje pateikiama pagrindinė informacija apie pareiškėją ir jo ūkį – ūkininko rekvizitai, ūkininko ūkio įregistravimo data ir kodas, žemės ūkio valdos įregistravimo data ir kodas. Būtina nurodyti ir žemės ūkio valdos ekonominį dydį, išreikštą standartinės produkcijos verte –VED.

Tai daugiausia nerimo keliantis naujasis piniginiais vienetais išreikštas rodiklis, kuriuo apibūdinamas žemės ūkio valdos dydis. Nuo rugsėjo 1 d. renkamose paraiškose turėtų būti įrašytas dydis, už laikotarpį, prasidedantį praėjusių metų liepos 1 d. ir pasibaigiantį einamųjų metų birželio 30 d. Apskaičiuotą reikšmę bus galima sužinoti ne ankščiau, kaip šių metų rugpjūčio mėn. 31 d. Už šio dydžio apskaičiavimą yra atsakingas VĮ Žemės ūkio ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC). Jei nepavyks kantriai laukti, kol bus paskelbtas rodiklis, jį ūkininkai nesunkiai galės apsiskaičiuoti patys, vadovaudamiesi produkcijos standartine verte išreikšto žemės ūkio valdos ekonominio dydžio apskaičiavimo aprašu, patvirtintu 2014 m. birželio mėn. 23 d. ŽŪM ministro įsakymu (Nr. 3D-382). Atkreipkite dėmesį, jog paramą turės galimybę gauti tik tie ūkiai, kurių VED bus didesnis kaip 13 811 Lt (4000 EUR).

Paraiškos antrąją dalį sudaro pareiškėjo deklaracija, kurioje pareiškėjas pažymi, kad yra susipažinęs ir sutinka arba nesutinka su pateiktais reikalavimais bei įsipareigojimais. Pirmiausia, pareiškėjas turi būti susipažinęs su informacija ir žinoti, kad Europos Komisija dar nėra patvirtinusi Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. ir tik ją patvirtinus, bus patikrinta atitiktis tinkamumo sąlygoms ir reikalavimams. Tačiau pareiškėjas nustatyta tvarka ir terminais privalo pateikti verslo planą bei kitus reikalingus dokumentus ir duomenis. Taip pat patvirtinti, jog yra susipažinęs, kad išlaidos, patirtos prieš sprendimo skirti paramą priėmimą (išskyrus bendrąsias išlaidas, kurios gali būti patirtos ne ankščiau kaip 2014 m. sausio 1 d.), nebus pripažintomis tinkamomis finansuoti.

Po spalio 31 d., pasibaigus paraiškų surinkimo etapui, bus tikrinami tinkamumo paramai gauti kriterijai, o pareiškėjai informuoti apie paraiškos patvirtinimą arba atmetimą. Ir tik tuomet, kai naujojo laikotarpio programa bus patvirtinta ir pareiškėjas atitiks visus reikalavimus, paaiškės ar parama ūkio įsikūrimui bus skiriama.

Šiek tiek kitaip, nei esame įpratę, prasideda naujasis ES paramos įsisavinimo laikotarpis. Tačiau jei jau nusprendėte likti kaime, įkurti ir vystyti savo verslą, prisidėti prie žemės ūkio sektoriaus konkurencingumo didinimo, tai puiki galimybė. 
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos informacija