Nauji augalininkystės metodai: GMO ar ne GMO

IMG_4154Europos Komisija (EK) netrukus spręs, ar naujas augalų atrankos technologijas, kurioms naudojami įvairūs genų inžinerijos sprendimai, atskirti nuo genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) srities ir netaikyti griežtų šiuo metu galiojančių įstatymų.
Pastaraisiais metais laboratorijose taikomos atrankos technologijos labai supanašėjo su genų inžinerija, tad šios srities teisinis apibrėžimas kelia daug diskusijų, skelbia „EurActiv“.

Mokslininkai ir biotechnologijų bendrovės klausimą dėl jų iškėlė dar 2007 metais, o praėjus beveik dešimtmečiui komisija pagaliau žada apsispręsti dėl teisinio šios srities reguliavimo. Manoma, kad sprendimas bus pateiktas dar šių metų pradžioje.

Šalininkai ir priešininkai

Naująsias augalų atrankos technologijas savo darbe taikantys mokslininkai tvirtina, kad išrandamos naujos augalų rūšys neturėtų būti priskiriamos GMO. Skirtingai nei įprastoje genų inžinerijoje, taikant šias technologijas naujoms rūšims sukurti nenaudojami svetimi DNR.

Tvirtinama, kad biotechnologijų taikymas kuriant naujas augalų rūšis gali padėti išspręsti pasaulines maisto trūkumo, klimato kaitos problemas. Jų dėka sukuriami augalai yra atsparūs ligoms, temperatūrų pokyčiams ir pan.

Vis dėlto tai įtikina ne visus Bendrijos politikus, nemaža jų dalis naujausius metodus ir bandymą juos atskirti nuo GMO vadina tik dar vienu būdu apeiti galiojančius įstatymus.

„Mes prieštaraujame visiems šiems biotechnologijų metodams, nes sukuriamas augalų veislių atsparumas herbicidams yra pavojingas ir kenksmingas sveikatai. Tas faktas, kad naujos technologijos nėra priskiriamos GMO, įmonėms suteikia galimybę jas taikyti neatlikus ilgų sertifikavimo procesų“, – sako Jose Bove, prancūzų europarlamentaras.

Verslo interesai

Iki 2011 metų bendrovės ir mokslininkų grupės užregistravo 84 patentus, susijusius su naujomis atrankos technologijomis. Trys ketvirtadaliai patentų buvo užregistruoti verslo kompanijų, daugiausia iš JAV ir ES.

Europoje tiesioginiais komerciniais tikslais minimos technologijos šiuo metu nėra naudojamos, tačiau daugybė įmonių pasaulyje taiko jas savo tyrimams. O štai JAV pirmaisiais sukurtais produktais jau yra prekiaujama.

Didžioji dalis šias technologijas tyrinėjančių įmonių yra smulkios ir vidutinės, todėl nuo EK sprendimo smarkiai priklauso jų ateitis.

Informacija http://vz.lt/