Jaunieji ūkininkai pralaužė ledus: Seimas svarstys, ar paremti perkančius naudotą techniką

(Kaunas, vasario 6 d.) Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos atstovai sužinoję ir pasipiktinę, kad kitų ES šalių kolegos skirtingai nei Lietuvoje gali naudotis parama perkant ne tik naują techniką, bet ir naudotą, kreipėsi į Seimą ir viliasi, kad jų balsas bus išgirstas.

Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas portalui Agroeta teigė, kad po susitikimo su Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininku Andriejumi Stančiku yra vilties, kad situacija pasikeis. „Mums pažadėjo, kad šis klausimas bus įtrauktas į komiteto posėdį, – sakė jis. – Ūkininkams turi būti galimybė rinktis, kaip efektyviau panaudoti paramą. Kartu tai būtų gera konkurencija naujos technikos pardavėjams, kurie naudojasi esama situacija ir dirbtinai kelia kainas, jei tik perkama su paramos lėšas. Dėl to parama nėra prieinama daugeliui smulkių ir vidutinių ūkių. Dabar jiems tenka konkuruoti su stambias ūkiais, kurie gali sau leisti pirkti naują techniką ir gauti už tai paramą.“

V.Buivydas pabrėžė, kad pakeitus paramos taisykles daugeliui ūkininkų, ypač pradedantiesiems, būtų prieinama nors ir dėvėta, bet kokybiška technika. „Juk galima pirkti ir 1-3 metų techniką, kuri bus puiki, bet kainuos daug mažiau. Čia kaip su naujais automobiliais, kurie vos išriedėję iš salono atpinga apie 30 proc.“, – pastebi V.Buivydas.

Jaunuosius ūkininkus palaiko ir Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga.

Tuo tarpu Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) palaiko dabartines paramos technikai įsigyti taisykles. „Būtų sunku kontroliuoti, kokio senumo ir kokios kokybės technika perkama, – kalbėjo LŪS pirmininkas Jonas Talmantas. – Reikia siekti vienodų visoje ES išmokų, tada ūkininkams nereikės paramos pirkimui ir jis galės laisvai rinktis, kokią techniką įsigyti. Dabar naujoji 30 proc. brangesnė vien dėl šios paramos, nes tuo naudojasi pardavėjai.“

V.Buivydas argumentuoja, kad ES taisyklėse yra saugikliai perkant už paramą naudotą techniką. „Pas mus nenorima palikti komforto zonos ir realiai paremti mažesnius ūkius. Daugeliui ūkininkui pikta, kai sužinojo, kad taisykles už paramą pirkti tik naują techniką nustatė ne ES, o mes patys susikūrėme apribojimus“, – sakė V.Buivydas.

Agroeta