INOVACIJOS ŽEMĖS ŪKIO MAISTO GAMYBOJE IR PERDIRBIME

Birželio 19 d. vyko Žemės ūkio rūmų organizuotas seminaras – lauko diena „Inovacijų taikymas žemės ūkio maisto gamyboje ir perdirbime”.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMC) Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos sektoriaus vedėja dr. Rasa Karklelienė seminaro – lauko dienos dalyviams pristatė daržo augalų selekciją ir biotechnologijas, jų genofondo saugojimo ir gausinimo aspektus, supažindino su rinkos reikalavimais atitinkančių daržo augalų – pomidorų, morkų, burokėlių, česnakinių ir kitų daržovių veislių ir hibridų kūrimo procesu, auginimo bei dauginimo technologijomis, tinkamų auginti Lietuvoje augalų adaptavimu ir atranka, jų sėklų dauginimu.

LAMC Informacijos ir inovacijų skyrius Dr. Marina Rubinskienė pristatė vaisių ir daržovių perdirbimo technologijų modeliavimo atviros prieigos centro veiklą, padedančią kurti naujus, aukštos kokybės, inovatyvius produktus iš vietinių žaliavų. Centre yra sutelkta visa reikiama technologinė įranga inovatyvių produktų gamybai bei jų pridėtinės vertės kūrimui. Profesionali mokslininkų komanda atlieka vaisių, uogų ir daržovių kokybės tyrimus, jų laikymo ir perdirbimo būdų optimizavimą, organizuoja biologiškai vertingų produktų kūrimą, panaudojant sodo ir daržo augalų bioįvairovę. Centras aktyviai bendradarbiauja su verslo įmonėmis UAB ,,Rūta“, UAB ,,Salpronė“, UAB ,,Mėlynė“, ir kt. Modernioje laboratorijoje kuriami pasaulyje vertinami produktai. Pavyzdžiui, bendradarbiaujant su UAB „Rūta“ sukurta ir įdiegta daug naujų produktų, kurių pagrindą dažniausiai sudaro liofilizuoti (užšaldyti ir vakuume išdžiovinti) vaisiai, uogos, daržovės. Mokslininkų komanda aktyviai kviečia mažas įmones ir ūkininkus aktyviai bendradarbiauti kuriant inovatyvius produktus ar siekiant pagerinti į rinką jau tiekiamą produktą. Mokslininkai gali padėti įgyvendinti ir naujų produktų sukūrimą. Centras teikia liofilizavimo paslaugas, pagal iš anksto suderintą grafiką ir aptartas sąlygas galima apdoroti ūkininko ūkyje užaugintą produkciją – vaisius, uogas, daržoves. Šis atviros prieigos centras, įsikūręs Babtuose (Kauno r.) veikia kaip atviros prieigos laboratorija, kurioje ūkininkai ir verslininkai drauge su mokslininkais kuria ir gamina naujus produktus, didina jau esamų produktų pridėtinę vertę, sprendžia produkcijos laikymo problemas.

Po aplinakymo LAMC, renginio dalyviai vyko į modernų ūkininko Vaido Nagreckio ūkį, įsikūrusį Plikių k, Ariogalos sen., Raseinių r.

Ūkininkas Vaidas Nagreckis salotų auginimo patirtį įgijo emigracijoje, kurią sėkmingai pritaikė savo ūkyje Lietuvoje. Daržovių plotas užima apie 32 ha. Pagrindinę produkcijos dalį sudaro salotos (Iceberg, Bionda, Multi Bionda, Rosso, Multi Ross, Romaine, Mini Romaine, Frillice, Frisse), Pekino kopūstai, lapkotiniai salierai, mažieji špinatai, lapiniai kopūstai (Kale), smailieji kopūstai, taip pat bulvės ir javai. Produkciją ūkininkas tiekia pagrindiniams Lietuvos prekybos tinklams bei eksportuoja į Estiją.

Darbai ūkyje pradedami kovo mėnesį, kai pradedami sodinti iš užsienio atsivežti daigai. Daigai dengiami agrodanga iki spalio ar lapkričio mėnesio, kai imamas paskutinis derlius. Taip per sezoną derlius imamas tris kartus. Sezono metu ūkyje dirba per 30 darbuotojų.

Vaidas Negreckis mielai bendravo su seminaro – lauko dienos dalyviais, dalinosi patirtimi ir patarimais, pristatė ūkio ypatumus, ūkyje auginamų daržovių savybes, aprodė turimą bazę ir papasakojo, kaip nuimtos daržovės vežamos į sandėlius, kur jos yra vėsinamos bei rūšiuojamos, , pakuojamos ir teikiamos prekybai.

 

Informacija: https://www.zur.lt/lt/inovacijos-zemes-ukio-maisto-gamyboje-ir-perdirbime/