CEJA seminaras Italijoje

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos atstovai balandžio 9–12 d. dalyvavo CEJA (Europos jaunųjų ūkininkų tarybos) organizuotame seminare Italijoje, kur susirinko jaunieji ūkininkai iš įvairių Europos šalių aptarti žemės ūkio ateities.

Per tris intensyvias seminaro dienas vyko tiek teoriniai, tiek praktiniai susitikimai. Vienas iš pagrindinių renginio tikslų – įtraukti jaunimą į aktualiausias diskusijas apie Europos žemės ūkio politiką ir formuoti bendras pozicijas.

Darbo grupėse buvo aptartos šios pagrindinės temos:

➡️ Daugiametė finansinė programa (Multiannual Financial Framework, MFF) – diskusijos dėl būsimo finansavimo laikotarpio prioritetų ir jaunųjų ūkininkų galimybių.
➡️ Supaprastinimo darbotvarkė (Simplification Agenda) – aptarti siūlymai, kaip sumažinti administracinę naštą ūkininkams.
➡️ Kartų atsinaujinimo strategija (Generational Renewal) – ieškota sprendimų, kaip padidinti jaunimo įsitraukimą į žemės ūkį ir užtikrinti ūkių perdavimo tvarumą.
➡️ Jaunųjų ūkininkų pozicija dėl BŽŪP po 2027 m. – aptartas CEJA rengiamos pozicijos dokumentas, akcentuojant ūkių perimamumo mechanizmus ir jaunimui skirtas priemones.
➡️ CEJA pozicija dėl vandens išteklių valdymo – buvo nagrinėjamas dokumentas, prisidedantis prie bendros #WaterResilienceStrategy, siekiant skatinti tvarų vandens naudojimą žemės ūkyje.
➡️ Taip pat buvo paliestos JAV muitų temos ir diskutuota apie gyvulininkystės ateitį Europoje.

Studijinių vizitų metu dalyviai susipažino su pažangiomis vandens tvarkymo ir drėkinimo praktikomis – aplankyta Romagna vandens nusausinimo įrenginiai su plūduriuojančia saulės baterijų sistema bei Acquacampus centras, kuris vykdo pažangius tyrimus bioanglies naudojimo, lašelinio drėkinimo bei dirbtinių šlapynių srityse.

Taip pat pristatyti sėkmingi kooperacijos modeliai Orogel ir APOFRUIT, kuriuose veikia pažangūs ūkininkų bendradarbiavimo ir pridėtinės vertės kūrimo mechanizmai. Vizitas Agriturismo Clorofilla ūkyje atskleidė, kaip įmanoma sėkmingai derinti augalininkystę, gyvulininkystę, atsinaujinančią energetiką ir kaimo turizmą, užtikrinant ūkio tvarumą ir šeimos bei darbuotojų įsitraukimą.

Šis susitikimas buvo itin aktualus, nes leido tiesiogiai prisidėti prie politinių diskusijų, kurios nulems jaunųjų ūkininkų situaciją po 2027 m., bei suteikė praktinių žinių apie technologines inovacijas, bendradarbiavimo modelius ir ūkių įvairinimą. Taip pat tai buvo puiki proga užmegzti naujas partnerystes Europos lygmeniu.