Byra gausiai, tik grūdas prastesnis

J. Mankausko nuotr.

J. Mankausko nuotr.

Nuo ankstyvo ryto iki vidurnakčio laukuose jau žybsi kombainų ir traktorių šviesos. „Puikus oras, viskas gerai, nei rūko, nei rasos, grūdai sausutėliai, dregmė tesiekia 12 ir 13 proc., seniai taip bebuvę. Mūsų kraštuose šiemet kol kas nei vėjai, nei lietūs nesuplakė javų, gamta gailestinga, atsilygina už ankstesnes negandas. Byra gausiai, ūkininkai nesiskundžia”, – „Ūkininko patarėjui” džiaugėsi Lietuvos ūkininkų sąjungos Biržų skyriaus pirmininkas, augalininkystės ir sėklininkystės ūkio šeimininkas Kęstutis Armonas.

Biržiečiai vargo nemato

Įprastiniai žieminių kviečių derliai šiame Lietuvos pakraštyje siekdavo 4 ar 5 tonas iš hektaro, o šiemet prikuliama po 7 tonas, tiek pat ir kvietrugių. Kai kurie ūkininkai iš atskirų plotų laukuose, pagal kombainų kompiuterių duomenis, prikulia ir po 11 tonų, tokių rekordų čia nebuvę. Tik daug javų augintojų skundžiasi dėl prastesnės grūdų kokybės, I klasės beveik visai nėra, tik II ir III klasės kviečiai.

K. Armono manymu, tai suprantama, gamta išlaiko pusiausvyrą, jeigu užaugino gausų derlių, neverta dar ir kokybės tikėtis, praradimus dėl kokybės padengs didesnis derliaus kiekis.

Biržų krašte dar yra stambių ūkininkų, negalinčių pradėti javapjūtės, nes vėlai laukus nupurškė fungicidais, jie pailgino javų brandą, grūdai dar drėgni, reikia laukti.

Bet didžioji dalis smulkesniųjų ūkininkų jau baigia doroti žieminius rapsus, žirnius, kviečius, kvietrugius. Armonų ūkyje nukulti kmynai, žieminiai rapsai, kai kurių ankstyvesnių veislių žieminiai kviečiai, žirniai. Po kombainų iš karto į laukus važiuoja dirvos skutikliai, plūgai, žemė ruošiama žieminiams rapsams sėti.

Kupiškėnus stebina prasta kokybė

LŪS Kupiškio skyriaus pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius tvirtina neatsimenąs tokių metų, kad žieminių kviečių kokybė nesiektų „ekstra” klasės, anksčiau beveik visas jo ūkio derlius būdavo aukščiausios kokybės. Šiemet visi stebisi tokiais rodikliais, nors orai darbymečiui labia palankūs. Derliui pakenkti galėjo užsitęsusi vėsi vasaros pradžia, paskui staiga pašokusi kaitra uždžiovino grūdus. Akivaizdu, kad šiemet derliaus rezultatai bus skirtingi ne tik įvairiuose šalies regionuose, bet ir artimų kaimynų plotuose, net didesniuose laukuose.

Daugelis didesnių ir mažesnių augalininkystės ūkių šeimininkų dar neskuba vertinti šiųmečio derliaus rodiklių, nes javus doroja pasirinktinai, kai kurie pirmiausia nuima ankštinius, kai kurie vasarinius javus, nes vėlyvesnių veislių žiemkenčiai dar drėgni.

3 tūkst. ha Kupiškio ir aplinkiniuose rajonuose drauge su seserimi Inga dirbantis ūkininkas Egidijus Černius javapjūtę pradėjo prieš savaitę, dabar jau baigia nuimti žirnius. Jie labia geros kokybės, sveiki, gražūs, bet žieminiai kviečiai itin prastos kokybės. Maži glitimo, baltymų kiekio rodikliai atitinka tik II ir III klasės. Galbūt paveikė staigus vasaros atšilimas po vėsos, augalai patyrė stresą, negalėjo nuosekliai subręsti, sukaupti vertingų medžiagų.

Sekmadienį ūkininkams javapjūtę sutrikdė Šimonių seniūnijoje prasiautusi stipri liūtis, teko darbus nutraukti, kitur aplinkui teiškrito menka rasa. Penki ūkio kombainai per dieną įveikia nupjauti apie 100 ha, ūkininkai augina kviečius, kvietrugius, vasarinius rapsus, žirnius, pupas. Didesnioji plotų dalis – ekologiniai, pusei derliaus parduoti ūkininkas E. Černius sudaro išankstines derliaus pardavimo sutartis. „Tikėtina, šiemet bus vidutinis derlius, kiekybė gal nenukentės, bet prasta kokybė pajamas sumažins”, – spėjo pašnekovas.

Kupiškio seniūnijoje ūkininkaujantis Rolandas Kalamažnikas, javapjūtę pradėjęs tik praėjusį savaitgalį, pasakojo, kad kuliami grūdai sausi, bet kokybė irgi nedžiugina, kviečiai tik II ar III klasės, apie „ekstra” kategoriją nė minties nėra, o pernai beveik visi grūdai buvo aukščiausios klasės. Pribrendus žirniams, suskubo jų kulti, kad netikėti škvalai neįsisuktų, kviečių laukai dar gali palaukti. Iš viso žiemkenčių ūkininkas turi pasėjęs apie 150 ha, pusė plotų jau nupjauta, derlingumas vidutinis, iš hektaro byra 4-5 tonos. Nukultą derlių ūkininkas iš karto veža parduoti į „Kupiškio grūdų” bendrovę.

Dar vieną Kupiškio seniūnijos ūkininką Skirmantą Gurklį užtikau tik prieš tris valandas įsėdusį į kombainą ir pjaunantį vasarinių kviečių lauką, nes žieminiai kviečiai dar pernelys drėgni, nesubrendę. Iš viso reikės nukulti 160 ha javų, žieminių ir vasarinių kviečių, miežių, vasarinių rapsų. Anot ūkininko, svarbu, kad tik nesugestų orai, laikytųsi giedra. Tvyrantis karštis netrukdo, kombaino kabinoje sėdėti jokio vargo.

Yra ir optimistų

Vienintelis kalbintas ūkininkas iš Skapiškio, patyręs agronomas Jonas Pakalnis apie šių metų javapjūtę prabilo labia optimistiškai. Mat ūkyje visi darbai vyksta sklandžiai, kviečių byra po 7 tonas iš hektaro, kokybė gera, beveik visi grūdai „ekstra” klasės. Jau išvežė parduoti apie 180 tonų, iš jų 120 tonų buvo aukščiausios kokybės, likę grūdai I ir II klasės. Kaip taip skapiškėnui gerai pavyko?

„Viską darome pagal rekomendacijas, terminus, kaip įpratę, o derlius parodo, įvertina ūkininko žinias ir pastangas”, – paprastai atsakė ilgametę agronomo patirtį turintis, tradicinę tausojamąją žemdirbystę taikantis ūkininkas, 1 tūkst. ha ūkyje besidarbuojantis kartu su dukra Jurgita

Javapjūtė J. Pakalnio ūkyje pradėta rugpjūčio 3 d., kombainai per savaitę jau nurėžė apie 200 ha javų, 70 ha žirnių, 47 ha baltųjų dobilų. Grūdų prikūlė apie 1200 t, dalį jų pardavė.

‘Adą’ ir ‘Famulus’ jau nukūlėme, dar likę nepjauti dviejų vėlyvesnių veislių kviečiai, tuoj suksime į miežių laukus, jau pribrendę, pradėsime dirvas ruošti žiemkenčių sėjai. Šiemet rizikuosiu pasėti žieminių rapsų truputį, buvau padaręs pertrauką, stabdė mūsų nenuspėjamos žiemos. O dabar orai geri, sinoptikai žada, kad nepablogės, darbai eina sklandžiai, manau, šis darbymetis labia geras”, – smagiai kalbėjo ūkininkas J. Pakalnis.

Ir dar pasakė labia retai iš žemdirbio lūpų girdimus žodžius: „Esame laimingi!”

 

2015 m. rugpjūčio 13 d. „Ūkininko patarėjas”Nr. 96 (3354), korespondentė Virginija Juškienė