Išliks ar išnyks Lietuvoje, praradę viltį, jaunieji ūkininkai?

IMG_4903Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga susipažino su Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą” veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas supaprastintųjų įgyvendinimo taisyklių, taikomų pareiškėjams, kurių ūkių ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra nuo 8 000 EUR iki 50 000 EUR, patvirtinimu (toliau – Taisyklės). Manome, kad Taisyklių nuostatos nesudaro palankių sąlygų ir varžo jaunųjų ūkininkų galimybes pasinaudoti parama. Mūsų nuomone, projektų atrankos kriterijai neturėtų diskriminuoti jaunųjų ūkininkų.

Pareiškėjo suskirstymas į grupes (Taisyklių 41.3 p. pareiškėjų suskirstymas pagal patirtį nuo 2 iki 5 metų įskaitynai ir didesnė negu 5 metai ir 41.6 p. pareiškėjų skirstymai pagal tai, ar jie yra pripažinti žemės ūkio kooperatyvai, ar dalyvauja pripažinto žemės ūkio kooperatyvo veikloje ar asocijuotos žemdirbių savivaldos organizacijos nuo 2 iki 5 metų įskaitynai ir daugiau negu 5 metus), manytina, nėra teisingas žingsnis, kadangi ši sistema sumažina galimai surinktų balų atotrūkį tarp jaunųjų ir jau tvirtai įsikūrusių ūkininkų ūkių.

Pareiškėjo patirtis (Taisyklių 41.3. p.) yra nustatinėjama pagal ūkinių gyvūnų bandos Ūkinių gyvūnų registre įregistravimo datą, pagal deklaravimo veiklą, kuriai prašoma paramas ar tiesioginių išmokų paraiškose. Tačiau tuo atveju, kai pareiškėjas nevykdo deklaravimo, patirtis nustatoma pagal ūkininko ūkio ar juridinio asmens registravimo pažymėjimo datą. Pastaroji aplinkybė leidžia teigti, kad ūkinės veiklos nevykdęs pareiškėjas, tačiau ūkininko ūkį ar juridinį asmenį įregistravęs asmuo, papildomus balus už patirtį gaus, nors jokios veiklos nevykdė. Jauniesiems ūkininkams, negavusiems paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra” veiklos srities „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui”, nesudaromos galimybės gauti paramą ir šios priemonės pagalba, kadangi jaunieji ir vėl paliekami už borto.

Taip pat abejonių kelia tai, kad pagal Taisyklių nuostatas jaunieji ūkininkai iki 2 metų negalės gauti balų nei dėl patirties, nei dėl dalyvavimo kooperatyvo veikloje. Ši nuostata apsunkina jaunųjų ūkininkų galimybę surinkti reikiamą balų skaičių. Manytina, tai varžo ir diskriminuoja jų teises, kadangi nesudaro lygiaverčių sąlygų visiems pareiškėjams pasinaudoti parama.

Pažymėtina, kad Taisyklių 19.1.1.1. papunktyje įtvirtinta, kad jauniesiems ūkininkams paramos intensyvumas yra 20 proc. didesnis, tačiau, jeigu jie nesurinks reikiamą balų skaičių ir atrankos sąraše bus žemiau už ūkininką, turintį 5 metų stažą, 20 proc. paramos intensyvumas tampa niekiniu, kadangi neatsiras galinčių pareiškėjų juo pasinaudoti.

Vertinant tai, kad Žemės ūkio ministerija pasisako, kad pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programą bus remiami jaunieji ūkininkai, tačiau iš Taisyklių nuostatų sunku ižvelgti jaunųjų skatinimą teikti paraiškas. Manome, kad papildomi balai turėtų būti suteikti jauniesiems ūkininkams, kas kompensuotų negautų balų už ūkininkavimo patirties neturėjimą bei nepriklausymą kooperatyvui.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūlome skirti 20 balų jauniesiems ūkininkams nuo jų ūkio įregistravimo dienos nepraėjus 5 metams, panaikinus 41.3.2. punkto nuostatą „nuo 2 iki 5 metų įskaitytinai – suteikiama 10 balų”.

 

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkas                          Antanas Vailionis