Briuselyje vyksta diskusijos dėl skubaus ES paramos lėšų paketo paskirstymo valstybėms narėms

IMG_4930Š. m. spalio mėn. 1 d. Briuselyje (Belgija) vyko COPA-COGECA jungtinis Politikos koordinavimo ir Kooperatyvų koordinavimo komitetų posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų atstovė – Kooperacijos ir teisės skyriaus teisininkė Aistė Tomkienė. Posėdžio metu Europos Komisijos atstovai pristatė ES programą, skirtą didelių įmonių bei mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) konkurencingumui (COSME programą). Pagal COSME programą siekiama didinti MVĮ galimybes gauti finansavimą nuosavo kapitalo ir skolos forma: investicijoms įmonės plėtros etapu taikoma nuosavo kapitalo priemonė, taip pat paskolų garantijų priemonė, pagal kurią tiesioginiais arba kitokiais dalijimosi rizika susitarimais su finansų tarpininkais MVĮ paskoloms suteikiamos garantijos; 1,4 mlrd. EUR COSME biudžeto skirta finansinėms priemonėms. Taip pat siekiama didinti galimybes patekti tiek į Sąjungos, tiek į pasaulio rinkas: per Europos įmonių tinklą bus teikiamos į augimą orientuoto verslo rėmimo paslaugos siekiant pagerinti verslo plėtros bendrojoje rinkoje ir už ES ribų galimybes, skatinti verslininkystę – ugdomi verslumo įgūdžiai ir požiūris, visų pirma, naujų verslininkų, jaunimo ir moterų.

Be kita ko, aptarti itin aktualūs Lietuvos ūkininkams klausimai dėl Rusijos embargo, 2014-2020 m. programinio laikotarpio, Kaimo plėtros programų įgyvendinimo bei skubaus ES paramos lėšų paketo dėl Rusijos embargo ir pasaulinių kainų kritimo nukentėjusiems pieno bei mėsos gamintojams paskirstymo valstybėms narėms. Apgailestauta, kad ES galėjo skirti tik tiek lėšų, nes atitinkama krizė ir jos mastas yra kur kas didesnis – baiminamasi dėl tolimesnės žemės ūkio sektoriaus, ypač pieno ir kiaulienos sektorių, ateities.

COPA-COGECA palankiai įvertino Europos Komisijos aktyvią reakciją į pranešimą dėl Rusijos valdžios embargo ES žemės ūkio produktams pratęsimo. ES ūkininkai ir jų kooperatyvai mano, kad ES žemės ūkio bendruomenė negali laukti dar sunkesnės krizės, kuri tiesiogiai veikia ir kitus rinkos dalyvius. Reikia parengti veiksmų planą trumpajam ir vidutiniam laikotarpiui bei numatyti tolimesnius sunkių krizių ES rinkoms įveikimo būdus. Ūkio pajamos nedidėja jau nuo 2011 m., o atvirkščiai – sumažėjo 1,7% (2014 m.). Toks ūkio pajamų mažėjimas užregistruotas net 20 valstybių narių. Todėl ūkininkų pasitikėjimas žemės ūkio sektoriaus ateitimi nuolat mažėja. Pagrindinis tikslas yra išlaikyti žemės ūkio subjektų veiklos vykdymą per rinkos sutrikdymo laikotarpius ir suteikti jiems galimybę gauti naudos, kai rinkos pradės atsigauti.

Žemės ūkio rūmų inf.

Raktiniai žodžiai: COPA-COGECA, Lietuvos Respublika, Žemės ūkio rūmai, Europos Sąjunga, Rusijos embargas, Europos Komisija, finansavimas, investicijos, žemės ūkis, žemės ūkio subjektai, žemės ūkio sektorius, žemės ūkio produktai, valstybės narės, pajamos, ūkininkai, 2014-2020 m. programinis laikotarpis, biudžetas, rinkos dalyviai, pieno sektorius, pienas, kiaulienos sektorius, Europos Sąjungos ūkininkai.