Šiltnamiai gali ir neišdegti

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas rugsėjo 28 dienos posėdyje dar kartą grįžo prie Žemės gelmių įstatymo projekto svarstymo. Projekto iniciatoriai siūlė leisti vykdyti ūkinę veiklą, nedarančią didelio neigiamo poveikio žemės gelmių būklei, jų ištekliams ir vertingosioms savybėms ir statyti tam reikalingus nesudėtingus ar laikinus pagalbinio ūkio ir kitos (šiltnamių) paskirties statinius.

„Posėdžio metu ir iš žiniasklaidos pranešimų tapo akivaizdu, kad įstatymo pataisomis siekiama apsaugoti konkretaus ūkininko investicijas į pramoninių šiltnamių statybas ant unikalaus kvarcinio smėlio karjero, kurių vertė siekia beveik 10 mln. Eur (šis projektas iš dalies būtų finansuojamas ES lėšomis)“, – skelbiama šiandien išplatintame Komiteto pranešime.

Seimo narių teikiamas įstatymo projektas jau buvo svarstomas komitete pavasario sesijoje ir pagal gautas pastabas ir pasiūlymus buvo užregistruotas patobulintas variantas. Šios dienos posėdyje komiteto nariai susipažino su papildomai gautomis Specialiųjų tyrimų tarnybos, Laisvosios rinkos instituto, Lietuvos karjerų asociacijos ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos pastabomis bei argumentais. Lietuvos geologijos tarnybos atstovai dar kartą griežtai pasisakė prieš tokį perteklinį teisinį reglamentavimą, kuris ateityje gali apsunkinti priėjimą prie gamtos išteklių, kurie tesudaro vos 3 proc. šalies teritorijos.

Komitetas didele balsų dauguma nusprendė siūlyti Seimui grąžinti Žemės gelmių įstatymo projektą iniciatoriams tobulinti.

Išvakarėse pranešimą paskelbusi Lietuvos karjerų asociacija tikino, kad įtatymas keičiamas vardan konkrečių interesų – siekiama įsisavinti 6,5 mln. eurų ES paramą: „Įstatymo priėmimu labiausiai suinteresuotas Anykščių ūkininkas A. Juška, kuris ant kvarcinio smėlio karjero įsisavindamas ES lėšas neteisėtai stato beveik 10 mln. eurų vertės pramoninius šiltnamius. Tam yra skirta 6,5 mln. eurų ES parama. Į šias statybas jau investuota apie 3 mln. eurų. Įstatymo pataisos priėmimas yra reikšminga prielaida įteisinant šias statybas – tai esminė taikos sutarties tarp ūkininko, Anykščių valdžios ir Statybų inspekcijos, sąlyga.“

Dėl siūlomų LR žemės gelmių įstatymo nuostatų oficialiai neigiamą nuomonę LR Aplinkos ministerijai jau išreiškė Lietuvos karjerų asociacija, Lietuvos statybininkų asociacija, Lietuvos stiklininkų asociacija bei asociacija „Lietuvos keliai“. Jų atstovaujami verslo sektoriai tiesiogiai priklauso nuo gamtinių išteklių gavybos. Tokių įmonių Lietuvoje – keli šimtai

Informacija: www.statybunaujienos.lt