Po žemės ūkio ministrės ir Ministro Pirmininko susitikimo su eurokomisaru – didesnis dėmesys Lietuvai

image (13) „Šiuo metu žemės ūkyje yra labai daug sunkumų, kuriuos reikėtų nedelsiant spręsti“, – spaudos konferencijos metu sakė eurokomisaras atsakingas už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, Filas Hoganas. Jis taip pat pažymėjo, kad bene sunkiausia padėtis pieno sektoriuje yra Baltijos šalyse.

Sunkumų žemės ūkyje patiria visos Europos Sąjungos šalys, kenčia ne tik pieno sektorius, bet ir kitos žemės ūkio sritys, todėl reikalingi bendri veiksmai ir ES parama, kad jie būtų išspręsti. Lietuvoje pieno supirkimo kainos yra žemesnės už savikainą, tad ūkininkams gresia bankrotas. Rusijos paskelbtas embargas, kritusios kainos pieno rinkose – šios aplinkybės prisidėjo prie to, kad pieno sektorius Lietuvoje atsidūrė ties žlugimo riba. Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ir žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pirmadienį susitikę su eurokomisaru Filu Hoganu papasakojo apie sunkumus, su kuriais susiduria pieno ir kiaulienos sektoriai, bei prašė paramos žemdirbiams.

Rugsėjo 7 d. skubiai šaukiama neeilinė žemės ūkio ministrų taryba, kurios metu eurokomisaras turėtų pateikti priemonių paketą dėl padėties stabilizavimo ir paramos skyrimo nukentėjusioms valstybėms. Spaudos konferencijoje eurokomisaras pabrėžė, kad šiuo metu daugiausia dėmesio skirs tam, kad stabilizuotų padėtį pieno sektoriuje. Anot eurokomisaro, svarbu, kad Europos Komisijos paramą gautų tie, kas nukentėjo labiausiai – pieno gamintojai.  Jis tai pat pažymėjo, kad pieno rinkai reikia skaidrių ir sąžiningų santykių. „Jungtinė Karalystė, Ispanija, o dabar ir Lietuva palaiko gerąją praktiką dėl santykių stabilizavimo pieno rinkoje“, – sakė EK atstovas Filas Hoganas.

Lietuvoje pieno gamintojų pajamos už parduotą pieną 2015 m. sausį-liepą buvo apie 30 proc. mažesnės, palyginti su 2014 m. atitinkamu laikotarpiu. Lietuvos ūkininkai kartu su kitų Baltijos šalių ūkininkais pastaruoju metu gauna pačią mažiausią kainą visoje ES, kuri yra maždaug 25 proc. žemesnė negu ES vidurkis.

Šių metų pradžioje pieno gamintojams, patyrusiems nuostolių dėl Rusijos paskelbto pieno produktų embargo, buvo  išmokėta 14 mln. eurų paramos iš Europos Sąjungos lėšų.

Praėjusią savaitę buvo priimtas sprendimas paankstinti nacionalinių tiesioginių išmokų žemdirbiams mokėjimą. Žemdirbiams iš nacionalinio biudžeto jau skirta 18,2 mln.eurų pereinamojo laikotarpio atsietosios paramos, kuri bus mokama nuo rugsėjo.

Žemės ūkio ministerijos informacija