Žemės ūkio ministras: „Mūsų ūkininkai dalyvauja lenktynėse su nepilnu baku degalų“

filasŽemės ūkio ministras Giedrius Surplys pirmą kartą susitiko su Europos Komisijos komisaru, atsakingu už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, Filu Hoganu bei aptarė šiuo metu itin aktualius ES bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) klausimus.

„Mes tarsi dalyvaujame „Formulės 1“ lenktynėse su automobiliais, kurių bakuose yra tik 70 procentų degalų ir mums žada, kad jeigu lenktyniausime gerai, mums įpils 80 procentų degalų, manome, kad tai nėra labai sąžininga. Be abejo, dėl bendrosios žemės ūkio politikos dar laukia ilgos derybos, kurioms privalome pasiruošti, tad pats laikas pasiraitoti rankoves. Su komisaru susipažinome, aptarėme pagrindinius aspektus, taip pat pakviečiau jį susitikti su mūsų ūkininkais ir apžiūrėti Lietuvos kaimą“, – kalbėjo žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Ministras taip pat pažymėjo, kad Lietuvoje labai jaučiamas kainų augimas, didesnis infliacijos lygis, jis neaplenkia ir žemės ūkio sektoriaus, tad lėtas tiesioginių išmokų augimas nekompensuos infliacijos spartos.

Komisaras F. Hoganas pažymėjo, kad šiuo metu vyksta daug susitikimų dėl BŽŪP. Jo teigimu, pasitraukus Jungtinei Karalystei ir siekiant nemažinti biudžeto, reikia įtikinti didžiąsias valstybes nepamiršti pagrindinių ES prioritetų: saugumo ir migracijos. Jis pabrėžė, kad net ir esant mažesniam biudžetui tiesioginių išmokų konvergencija Lietuvai bus tęsiama, be to, svarstomas pasiūlymas dėl didesnio lankstumo ir lėšų skirstymo tarp ramsčių.

Naujajame BŽŪP pakete numatomas ženklus kaimo plėtros finansavimo mažėjimas – 15,3 proc. Lietuvai tai kelia itin didelį susirūpinimą,  nes būtent kaimo plėtrai tenka svarbus vaidmuo sprendžiant ambicingus naujosios BŽŪP tikslus. Be to, susirūpinimą kelia ir tiesioginių išmokų suvienodinimas.

Lietuvos žemės ūkio ministras įsitikinęs, kad naująjį etapą po 2020 m. turėtume pradėti turėdami vienodas sąlygas ir galimybes. Nors Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių, kuriai finansavimas didėja, atsižvelgus į ilgalaikę perspektyvą mūsų šalis net penktadaliu bus dar nutolusi nuo ES vidurkio.

filasemės ūkio ministras antradienį taip pat dalyvaus neformaliame žemės ūkio ministrų susitikime Sofijoje. Ministrai daugiausia diskutuos dėl naujojo BŽŪP modelio, taip pat nemažai dėmesio skirs kartų kaitai kaimo vietovėse. Lietuvoje kaimo senėjimo ir kartų kaitos problema yra aktuali  kaip ir visoje Europoje. Atsižvelgiant į demografinius pokyčius svarbu skatinti jaunimą rinktis ūkininko profesiją ir taip sukurti galimybes žemės ūkio ilgalaikiam konkurencingumui, ekonominiam ir socialiniam kaimo vietovių tvarumui ir augimui. „Galime tik pasidžiaugti, kad jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirta kaimo plėtros priemonė turi didelę paklausą ir yra ypač populiari  visu programiniu laikotarpiu. Skiriame dėmesį jaunųjų ūkininkų verslo valdymo ir finansinių įgūdžių plėtojimui, pasitelkdami kaimo plėtros žinių perdavimo ir konsultavimo priemones“, – teigia žemės ūkio ministras G. Surplys.

612 Total Views 1 Views Today