Žemės ūkio kooperatyvams siūloma PVM lengvata

Siekiant sumažinti mokestinę naštą ir paskatinti kooperaciją, žemės ūkio ministrė, Seimo narė Virginija Baltraitienė siūlo nustatyti lengvatinį 5 procentų PVM tarifą, kuris būtų taikomas pripažintų žemės ūkio kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) paslaugoms žemės ūkiui, teikiamoms savo nariams, ne PVM mokėtojams.

Tokią Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą ketvirtadienį ministrė pateikė Seimui.

Jai pritarta po pateikimo, 57 Seimo nariams balsavus už, niekam nebalsavus prieš, 5 Seimo nariams susilaikius. Seimas taip pat nutarė paprašyti Vyriausybės išvados šiuo klausimu.

V. Baltraitienės teigimu, sumažėjus mokestinei naštai, smulkiesiems ūkininkams bus lengviau vystyti verslą, nes ūkininkai galės sutaupytas apyvartines lėšas skirti ūkinei veiklai.

„Kai kooperatyvas suteikia paslaugą savo nariui (pavyzdžiui, nupjauna šieną), jis išrašo ūkininkui PVM sąskaitą faktūrą. Sąskaitoje nurodoma paslaugos kaina ir 21 proc. PVM tarifas. Jei ūkininkas nėra PVM mokėtojas, jis negali susigrąžinti sumokėto PVM, todėl gaudamas šią paslaugą patiria 21 proc. didesnes sąnaudas. Toks kooperatyvo paslaugų, teikiamų savo nariams, apmokestinimas PVM neskatina kooperacijos. Pažymėtina, kad šiuo metu kooperacija yra itin svarbi žemės ūkio sektoriui, tai viena iš galimybių padėti sektoriui atsigauti ir jį sustiprinti. Lietuvos žemdirbiai turi konkuruoti tarptautinėse rinkose, tad būtina yra daugiau gaminti, o kad gamybos mastai didėtų – kooperacijos indėlis yra labai svarbus“, – sako V. Baltraitienė.

Pasak jos, pagal 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyvos dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatas, Europos Sąjungos valstybės narės gali nustatyti lengvatinį PVM tarifą prekių ir paslaugų, paprastai skirtų naudoti žemės ūkio gamyboje, išskyrus ilgalaikį turtą, teikimui.

Ministrė atkreipia dėmesį, kad iki 2009 m. žemės ūkio bendrovių ir kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) paslaugos žemės ūkiui, teikiamos savo nariams, buvo apmokestinamos lengvatiniu 5 proc. tarifu.

Šiuo metu pagal galiojančias Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatas žemės ūkio bendrovių (kooperatyvų) nariai, gaunantys paslaugas iš šių kooperatyvų, sumoka standartinį 21 procento PVM tarifą.

Informacija: www.delfi.lt