Seimas patvirtino degalų akcizo mokestį žemdirbiams

J. Mankausko nuotr.

J. Mankausko nuotr.

Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Akcizų įstatymo pakeitimo įstatymą, kuriuo numatytas minimalus – 21 Eur už 1000 litrų degalų akcizo mokestis žemės ūkio veiklos, įskaitant akvakultūros ar verslinės žvejybos vidaus vandenyse veiklą, subjektams žemės ūkio produktų gamybai.

Iki šiol žemdirbiams galiojo nulinis akcizo tarifas, tačiau Europos Komisijos reglamentas naujajam finansiniam laikotarpiui reikalauja įsivesti bent minimalų 21  Eur už 1000 litrų akcizo mokestį. Taigi, įstatymo projekto tikslas – suderinti Lietuvos teisės aktus su Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimais.

Siekiant išvengti galimų neigiamų pasekmių Akcizų įstatymo pakeitimo įstatymas turėjo būti priimtas iki 2015 m. liepos 1 d. Jeigu ir po 2015 m. liepos 1 d. toliau būtų taikomas nulinis akcizo tarifas, Komisija galėtų tokią pagalbą pripažinti prieštaraujančia ES teisei ir būti laikoma nesuderinama su bendrąja rinka. Tokiu atveju po Komisijos sprendimo iš ūkininkų galėjo tekti išieškoti visą akcizų mokestį (t. y. 330,17 Eur už 1000 litrų degalų) bei atitinkamas palūkanas, o bendra suma per metus susidarytų daugiau kaip 90 mln. Eur.

Įsigyti lengvatinių gazolių galės žemės ūkio veiklos subjektai, kurie bus įregistravę žemės ūkio valdą Žemės ūkio ir kaimo verslo registre. (Anksčiau degalų be akcizo galėjo įsigyti tik Ūkininkų ūkių registre registruoti ūkiai arba įmonės, kurių pajamos iš žemės ūkio veiklos viršijo 50 proc. visų pajamų.)

Priėmus įstatymą į valstybės biudžetą galėtų būti surenkama apie 7 mln. Eur.  mokesčių. 2014 m. valstybės biudžeto netektys dėl akcizo mokesčio lengvatos dyzeliniam kurui žemės ūkyje buvo 312,7 mln. Lt (90,6 mln. Eur), o žuvininkystės sektoriuje – 1,1 mln. Lt (0,3 mln. Eur).

Pažymėtina, kad 21 Eur už toną (2,1 euro cento litrui) akcizo mokestis sudarytų tik 6,4 proc. dabar Lietuvoje taikomo akcizo mokesčio ne žemės ūkio srityje naudojamam dyzeliniam kurui (330,17 Eur už toną). Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lenkijoje minimalus 21 eur už toną akcizo tarifas buvo įvestas nuo 2006 m., o šiuo metu jau siekia 122 Eur; 2014 m. liepos 1 d. Estijoje buvo taikomas 110,95 Eur, o Latvija nuo šiandien įsiveda 50 Eur už toną akcizo tarifą.

LR Žemės ūkio ministerijos informacija

 

826 Total Views 1 Views Today