PROTESTO AKCIJA BRIUSELYJE: TESĖKITE DUOTUS PAŽADUS!

viršeliui-1170x600Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) gruodžio 13 d. surengė dar vieną tarptautinę protesto akciją Briuselyje, skirtą į Europos Vadovų Tarybos susitikimą susirinkusiems politikams priminti, kad dera tesėti duotus pažadus -suvienodinti paramą visų ES šalių ūkininkams.

Antroji protesto akcija

Pirmoji šįmet Lietuvos žemės ūkio rūmų organizuota protesto akcija Briuselyje įvyko šių metų spalio 18 d. Tada vienodų konkurencijos sąlygų ES rinkoje reikalavo ne tik lietuviai, bet ir lenkai, čekai bei latviai ir estai. Akcija buvo sėkminga, Europos Parlamento ir Europos Komisijos nariai išgirdo lietuvių balsą, priėmė jų raštu pateiktus reikalavimus. Tada ir kilo mintis protesto akciją pakartoti gruodžio 13 d., kai Briuselyje vėl posėdžiaus Europos Vadovų Taryba ir, be kitų klausimų, pradės svarstyti ES biudžeto 2021-2027 m. projektą. Taigi praėjusį ketvirtadienį ŽŪR iniciatyva surengta protesto akcija, kurioje prie Lietuvos žemdirbių prisidėjo Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, bei Latvijos žemdirbiai.

Pasinaudos lenkų įtaka

Kodėl pastaraisiais metais ŽŪR bendradarbiauja ne tik su Baltijos sesėmis, bet itin suaktyvino ryšius su Vyšegrado šalimis ir ypač su Lenkijos žemės ūkio rūmais? Kodėl mums svarbu bendradarbiauti su kaimynine šalimi, kurios žemdirbiai jau dabar gauna didesnes tiesiogines išmokas (215 EUR/ha) nei lietuviai (166 EUR/ha)?

„Ši aplinkybė lenkams netrukdo mums padėti. Ir būtų nedovanotina klaida nepasinaudoti gerokai atšilusiais Lenkijos ir Lietuvos santykiais, nors žemdirbiai nesipyko ir anksčiau“, – sakė ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus.

Be to, lenkai mums svarbūs partneriai ne tik rengiant protesto akcijas. Štai Lietuva Europos Parlamente turi 11, Latvija – 8, Estija – 6, Čekija – 21, Slovakija – 13, o Lenkija – net 51 narį. Kiek narių, tokia ir įtaka derantis dėl ES biudžeto.

Pavyzdžiui, iš 11 Lietuvos europarlamentarų tik Bronis Ropė priklauso EP žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetui, taigi Lietuvos įtaka labai simbolinė.  Beje, šią savaitę EP nariai posėdžiavo Strasbūre, todėl B. Ropė negalėjo palaikyti Lietuvos žemdirbių protesto akcijos.

ES mums skolinga

Rengiantis protesto akcijai Briuselyje  Lietuvos žemdirbių organizacijų atstovai gruodžio 10 d. Vilniuje susitiko su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite ir aptarė žemdirbių tikslus. Be kita ko,  Prezidentė sakė, kad Lietuvai svarbu, kiek lėšų ES skirs struktūriniams fondams bei Ignalinos AE uždarymui, tačiau ne mažiau svarbūs ir pasiūlymai žemės ūkio sektoriui.

„Mes esame šiek tiek nusivylę, nes 2013 metais suderėtos tiesioginės išmokos iki šios finansinės perspektyvos pabaigos nebus pasiektos. O tai reiškia, kad ES lieka mums skolinga. Faktinė tiesioginės išmokos suma neatitinka dar 2013 metais suderėtų pažadų“, – sakė Prezidentė D.Grybauskaitė.

Ar turime vilčių?

Šiuo metu tiesioginių išmokų (TI) ES vidurkis yra 266 EUR/ha, o Lietuvoje jis šiemet tesiekė 166 EUR/ha ir, pagal EK pirminį projektą, TI Lietuvos ūkininkams planuojama didinti tik po 2 proc. kasmet. Taigi 2027 – aisiais TI vidurkis Lietuvos žemdirbiams pasiektų tik 204 EUR/ha, arba 79 proc. ES vidurkio. Tokia prognozė lietuvių netenkina. Jie siekia, kad 2027 m. TI Lietuvos žemdirbiams vidurkis prilygtų ES vidurkiui – 266 EUR/ha. Ar yra ženklų, kad į lietuvių reikalavimus bus atsižvelgta? Vilčių yra. Štai planuojant 2014–2020 m. laikotarpio biudžetą Lietuvos žemdirbiams buvo siūloma, kad 2019 m. TI siektų 144 EUR/ha, tačiau Lietuvos žemdirbiai tada surengė net 6 protesto akcijas ir projektas buvo pakoreguotas – vidutinė TI išmoka 2019 – aisiais turėtų pasiekti 196 EUR/ha. Gal dabar rengiamos akcijos ES politikus paragins paskubinti TI suvienodinimo pažadus?

„Neoficialių ženklų yra. Po spalio 18 d. ŽŪR surengtos protesto akcijos Briuselyje mano žiniomis aukščiausiems ES vadovams jau ruošiami variantai dėl konvergencijos keitimo, vyksta derybos. Manau, prisidės ir gruodžio 13 d. surengta protesto akcija“, – sakė A. Svitojus.

Susitikimas su Europos Komisijos pirmininko Jean-Claude Junckerio pavaduotoju, Euro reikalų bei socialinio dialogo komisaru Valdžiu Dombrovskiu ir Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto pirmininko Česlavo Adamo Siekerskio (Czeslaw Adam Siekierski) kabineto atstovo dėmesys protestuotojams

ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas drauge su Latvijos žemdirbių savivaldos atstovais Maira Dzelzkalēja – Burmistre, Edgars Treibergs, Guntis Vilnitis ir Estijos žemės ūkio ir pramonės amatų rūmų pirmininku Roomet Sõrmus susitiko su Komisaru Valdžiu Dombrovskiu. Susitikime turėjo dalyvauti ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos pirmininkas Petras Puskunigis ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis, tačiau pastarieji į susitikimą neatvyko, tuo papiktindami partnerius iš Estijos ir Latvijos.

 

https://www.zur.lt/lt/protesto-akcija-briuselyje-tesekite-duotus-pazadus/