Karas per marą: kiaulininkai nori nusitempti į dugną ir grūdininkus

Antraisiais afrikinio kiaulių maro siautėjimo Lietuvoje metais išryškėjo ne tik klinikiniai, bet ir socialiniai, psichologiniai ligos požymiai: kiaulių augintojai neklauso veterinarų patarimų, dėl savo nelaimių kaltina ir kitų sričių ūkininkus.

Grūdų augintojai užsiplieskė
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriui Jonui Miliui įsakius kiaules penėti tik termiškai apdorotais pašarais, Kiaulių augintojų asociacija bando įtikinti vyriausiąjį valstybinį veterinarijos inspektorių, kad javų augintojai, kurių laukuose knisasi ir maro virusą su išmatų krūvelėmis bei šlapimo balutėmis palieka šernai, turi termiškai apdoroti eksportuojamus grūdus, nes paprastas džiovinimas viruso neužmuša, jis lieka gyvybingas net 6 mėnesius ir gali apkrėsti ES rinką.
„Ūkininko patarėjo“ pašne­kinti dėl tokio kiaulininkų akibrokšto užsiplieskę grūdų augintojai sarkastiškai klausia: gal turėtume grūdus ant silpnos ugnies pakepinti ar radiacija švitinti? Bet po to sunkiai užaugintas derlius netiktų net pašarams, o kiaulininkai jaustų pasitenkinimą, kad ne jų vienų verslas žlunga.

Negalės paklusti įsakymui
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas tvirtina, kad kiaulininkai buvo „išdurti“: rugpjūčio 3 d. Žemės ūkio ministerijoje su valdžia susitarė drauge kurti afrikinio kiaulių maro (AKM) stabdymo strategiją, bet jau rugpjūčio 5 d. VMVT direktorius J. Milius „vienašališkai“ paskelbė „netikėtą“ įsakymą. Anot A. Baravyko, Lietuvos kiaulininkystės sektorius, nualintas Rusijos embargo ir maro, negalės įgyvendinti įsako termiškai apdoroti kiaulių pašarus, jeigu nesulauks valstybės paramos ir negaus pereinamojo laikotarpio kiaulidėse už valdiškus pinigus įsirengti kamerų pašarams kaitinti.

Pasigenda mokslinių įrodymų
Pasak vyriausiojo veterinarijos inspektoriaus J. Miliaus, jau dvejus metus kiaulių augintojai nuolat perspėjami, kad kiaulės gali užsikrėsti šeriamos termiškai neapdorotu jovalu. VMVT inspektoriai tikrins, ar kiaulių augintojai laikosi J. Miliaus įsako. Neklusniesiems grės piniginės baudos.
„Daugelis kiaulių augintojų patys yra registruoti pašarų gamintojai. Kiaules jie šeria džiovintais ir sandėliuose laikytais grūdais su importinių sojų, aliejaus, žuvies miltų, džiovintų kukurūzų, mineralinių medžiagų, vitaminų priedais. VMVT nepranešė, kokiais moksliniais tyrimais įrodyta, kad AKM plinta per džiovintus ir 1–2 mėnesius sandėliuose laikytus grūdus“, – tvirtina A. Baravykas.

]AKM pasekmės kainuos brangiau
Kiaulių augintojų asociacijos paprašyti kiaulininkystės ir paukštininkystės įranga prekiaujančios vokiečių kompanijos „Big Dutchman“ ekspertai apskaičiavo, kad Lietuvai reikia mažiausiai 20 terminių įrenginių pašarams apdoroti. Tokia įranga kainuotų apie 11,46 mln. eurų, jos naudojimo išlaidos vieną toną pašarų pabrangintų apie 15 eurų, o visam kiaulininkystės sektoriui 300 tūkst. t pašarų per metus kainuotų 4,5 mln. eurų daugiau. Pasak J. Miliaus, sunaikinti užkrėstas kiaulides kainuos dar brangiau, nepaklusę VMVT vadovo įsakymui kiaulių savininkai negaus nei nacionalinių, nei ES išmokų už nugaišusias ir paskerstas augintines.

Geriausia gynyba – puolimas
„Kiek mums žinoma, kitose ES šalyse termiškai apdoroti pašarus nebūtina. Tik Latvijoje neleidžiama šerti kiaulių žole ir maisto atliekomis. VMVT vadovo įsakymas apsunkina Lietuvos kiaulių augintojų galimybes konkuruoti ES rinkoje “, – tikina A. Baravykas. Vadovaudamiesi Kinijos kom­partijos lyderio Mao Dzeduno posakiu, kad geriausia gynyba yra puolimas, kiaulių augintojai pareikalavo apriboti lietuviškų grūdų eksportą, nes, anot veterinarų, maro virusas, pusę metų tūnojęs šernų apšlapintuose ir apdergtuose, užsieniečių nupirktuose lietuviškuose grūduose, gali išplisti po visą Europos Sąjungą.

Kas dieną po naujieną
„Tokie išvedžiojimai prieštarauja sveikam protui. Viename susirinkime iš veterinarų girdėjau, kad afrikinis kiaulių maras plinta tik per gyvūnų kraują ir mėsą. Viskas! Kitų būdų nėra! Dabar girdime naujas teorijas, kad virusas keliauja per grūdus, orą. Kiek dar versijų sužinosime?“ – kalbėdamasis su „Ūkininko patarėju” apmaudo nepajėgė nuslėpti Lietuvos grūdų augintojų asociacijos tarybos narys Romas Majauskas. Kiaulių augintojų svarstymus, kad eksportuojamus grūdus reikėtų termiškai apdoroti, R. Majauskas laiko visišku absurdu.

Šernai pasidarė atsparūs marui?
„Tai ką mes dabar turėtume daryti?! Švitinti grūdus rentgeno aparatais, pakabinti džiovyklose dideles kaip spintas ultravioletinio spinduliavimo lempas, skrudinti grūdus milžiniškose mikrobangų krosnyse? Kas tokius skrudėsius iš mūsų bepirks? Išgraužkite!“ – piktai ironizavo Kauno r. grūdų augintojas R. Majauskas. Grūdų augintojų asociacijos tarybos nariui apskritai keista toji lietuviška kova su maro epidemija.
„Jeigu tai tokia baisi liga, Lietuvoje, kurioje nustatyta dešimtys maro židinių, visi šernai seniai turėtų būti išnykę, nustipę. Bet jų tik daugėja. Gal imunitetą tai ligai įgijo?“ – šaipėsi R. Majauskas. Jo nuomone, antivirusinių programų lobistai, ES pinigus melžiantys kovos su AKM kampanijų aktyvistai labiausiai nori, kad smulkiąją lietuvišką kiaulininkystę jau beveik sunaikinusi liga kuo ilgiau nesitrauktų iš mūsų šalies.

Informacija: Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas