Atverkite savo ūkio duris!

IMG_5135Kas yra atviras ūkis? Tai ūkis, kuris vieną ar kelias dienas per metus atveria savo duris lankytojams. Atvirų ūkių dienas gali surengti pavieniai ūkininkai arba ūkininkų grupė, nusprendusi viešnagės pakviesti vietos gyventojus. Kad bendras poveikis būtų didesnis, atvirų ūkių dienos dažnai sudaro didesnių vietos, regioninių ar nacionalinių iniciatyvų dalį. Jų metu šimtai ūkininkų tam tikrą dieną arba savaitgalį nusprendžia atverti duris visuomenei. Svečiai apžiūri atvirą ūkį – pamato čia atliekamus darbus ir daugiau sužino apie kasdienį ūkininkų gyvenimą. Atvirų ūkių dienos metu galima suteikti galimybę paragauti vietoje užauginto maisto ir (arba) sudalyvauti įvairiose šviečiamosiose arba pramoginėse veiklose, kurios skirtos vaikams ir jaunimui, atvykusiam su mokyklos ar klasės ekskursija.

Kodėl verta atverti ūkio duris? Daugelis žmonių šiandien gyvena miestuose, toli nuo tų, kurie jiems gamina maistą. Kartais jie net neįsivaizduoja, kokius įvairius darbus atlieka ir kiek daug naujausių technologijų naudoja ūkininkai, kad jiems pagamintų maistą. Jie galbūt net nenutuokia, kad ūkininkai ne tik gamina kokybiškus ir maistingus produktus, bet ir atlieka svarbų vaidmenį saugant aplinką ir užtikrinant kaimo bendruomenių klestėjimą. Atviri ūkiai žmonėms suteikia galimybę aplankyti vietos gamintojus ir geriau perprasti žemės ūkį bei ūkininkų vaidmenį. Taip sužinoma apie mūsų vartojamo maisto auginimą ir sustiprėja ryšys tarp vartotojų, ūkininkų ir kaimo bendruomenių.

ATVERKITE SAVO ŪKIO DURIS LANKYTOJAMS –  DALYVAUKITE JŪSŲ ŠALYJE RENGIAMOJE ATVIRŲ ŪKIŲ  DIENOJE ARBA PATYS SUORGANIZUOKITE RENGINĮ

Vietos, regioniniu, nacionaliniu ir Europos lygmeniu jau veikia kelios atvirų ūkių iniciatyvos. Jas rengia regioninės arba nacionalinės administracijos ir nacionalinio ar Europos lygmens žemės ūkio organizacijos.Prisijungus prie didesnio renginio ar tinklo Jūsų atviro ūkio diena sulauks daugiau viešumo, tad lankytojų būrys bus gausesnis, ir daugiau miestuose bei miesteliuose gyvenančių žmonių galės sužinoti apie ūkininkavimo vaidmenį tvariais metodais gaminant saugų, sveiką ir kokybišką maistą, saugant aplinką ir skatinant augimą, darbo vietų kūrimą bei investicijas. Daugelis atvirų ūkių iniciatyvų galėtų suteikti paramos, išteklių ir pasiūlyti rekomendacijų dėl Jūsų renginio. Bendradarbiavimas su esamomis iniciatyvomis (ypač – didelės apimties) padės kurti sinergijas ir keistis geriausia praktika.

ŠTAI KELI PRAKTINIAI PATARIMAI, KAIP SĖKMINGAI SURENGTI ATVIRŲ ŪKIŲ DIENĄ:

• Apgalvokite, kas domintų Jūsų lankytojus, ir veiklas renkite atsižvelgdami į šias temas. Tai galėtų būti pasivaikščiojimai po ūkį, pasijodinėjimai arkliais ar poniais, pasivažinėjimai traktoriumi ar priekaba, su gyvūnų priežiūra, technika ar gamyba susijusios parodomosios veiklos, amatų užsiėmimai, „susitikimai“ su ūkio gyvuliais ir vietos produkcijos ragavimas.

• Jei gaminate tradicinį savo regiono ar vietovės maistą ar gėrimus, apgalvokite, kaip geriausia juos įtraukti į savo renginį.

• Apsvarstykite, kas galėtų norėti apsilankyti Jūsų ūkyje, ir kaip šiai tikslinei grupei geriausiai pranešti apie renginį (pvz., iškabinant plakatus, dalinant skrajutes, susisiekiant su vietos mokyklomis, publikuojant skelbimus regioniniuose ar šalies laikraščiuose ir pan.)

• Jeigu rengiate ekskursiją po ūkį, jos maršrutą planuokite atsižvelgdami į lankytojų interesus ir poreikius, laiką, atstumą ir orų prognozę.

• Pagalvokite apie jaunesnius lankytojus ir suplanuokite juos sudominsiančias veiklas (pvz., viktoriną ar lobio paiešką).

• Pasirūpinkite, kad ūkyje lankytojams netrūktų pagalbininkų – tai gali būti darbuotojai, šeimos nariai, draugai ar savanoriai. Suteikite jiems informacijos apie skirtas užduotis, visą renginį ir elgesį nenumatytu atveju.

• Pastatykite ženklus, kad lankytojai ūkyje lengvai rastų kelią (pvz., į automobilių stovėjimo aikštelę, tualetus ir pan.). • Apie renginį praneškite savo draudimo įmonei, atlikite visas reikalingas sveikatos ir saugos užtikrinimo procedūras.

• Paruoškite svečių knygą, komentarams skirtą dėžutę ar paprastą klausimyną, kad lankytojai galėtų pateikti atsiliepimus, ir kitą kartą Jūsų renginys būtų dar geresnis.

• Atlikę visus paruošiamuosius darbus, apsvarstykite galimybę atviro ūkio renginį reklamuoti ir socialiniuose tinkluose. Draugų, darbo srities pažįstamų ir kitų renginio organizatorių taip pat paprašykite apie Jūsų atviro ūkio dieną paskelbti socialiniuose tinkluose, o renginiui pasibaigus bendrinti nuotraukas ir komentarus.

 

Šaltinis: Europos Komisija, Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas. Leidinys “Atviri ūkiai. Nutiesti tiltą tarp miesto ir kaimo”